معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت320 مركز تحقیقات علوم پزشكی در كشور گفت: تا پایان آذرماه امسال 85 داروی جدید و 18 تجهیزات پزشكی فراخوان خواهد شد تا محققان مراكز رشد تولید آنها را پیگیری كنند.

به گزارش ایسنا ، دكتر مصطفی قانعی در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اشاره به اینكه تاكنون جشنواره رازی 390 برگزیده داشته است، گفت: از این بین 127 برگزیده جشنواره رازی از دانشگاه علوم پزشكی تهران، 48 برگزیده از دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، 35 برگزیده از دانشگاه علوم پزشكی شیراز، 27 برگزیده از دانشگاه علوم پزشكی مشهد، 26 برگزیده از دانشگاه علوم پزشكی تبریز، 22 برگزیده از دانشگاه علوم پزشكی اصفهان و 18 برگزیده از دانشگاه تربیت مدرس بوده‌اند.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با بیان اینكه در سال 2009، بیست و هفت نشریه علوم پزشكی در پایگاه اسكوپوس وارد شده بود ، افزود: امسال تعداد مجلات نمایه شده در این پایگاه به 49 نشریه افزایش یافت كه نشان دهنده افزایش قدرت مجلات ایرانی در پایگاه‌های بین‌المللی است. از سوی دیگر این رشد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را از ارسال مقاله به مجلات خارجی بی‌نیاز می‌كند.

به گفته قانعی ، در حال حاضر 173 نشریه در داخل كشور رتبه‌ علمی ـ پژوهشی در بخش پزشكی دارند.

وی درباره فعالیت‌های فناوری وزارت بهداشت گفت: فعالیت‌های فناوری وزارت بهداشت در مراكز رشد پیگیری می‌شود كه تا قبل از سال 88 تنها هفت مركز رشد در دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور فعالیت می‌كردند كه در سال 88، پانزده مركز جدید راه‌اندازی شد كه این مراكز در بخش‌های دارویی، تجهیزات پزشكی، مهندسی بافت، طب سنتی و فناوری اطلاعات، فعالیت می‌كنند.

وی افزود: در این مراكز رشد 16 طرح تولید دارو پیگیری می‌شوند كه امیدواریم تا دو سال آینده به نتیجه برسد كه در صورت وقوع چنین اتفاقی، حدود 200 میلیون دلار، صرفه جویی ارزی برای كشور به همراه خواهد داشت.امیدواریم در یك برنامه چهار تا پنج ساله، 600 میلیون دلار از واردات دارو و تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت كاسته شود.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با بیان اینكه تا سال 88 ، 275 مركز تحقیقات علوم پزشكی در كشور فعالیت می‌كرد، گفت: این در حالی است تا نیمه اول سال 89 شمار این مراكز به 320 مركز تحقیقاتی افزایش یافته است.

به گفته وی ، از مصوبات جدید وزارت بهداشت، تشكیل سه پژوهشكده در سال 88 و چهار پژوهشكده در سال 89 است.

قانعی تصریح كرد: برنامه وزارت بهداشت به این شكل است كه هر سه مركز تشكیل یك پژوهشكده را می‌دهند كه هر یك از آن‌ها ماموریت خاصی را دنبال می‌كنند كه امیدواریم با این اقدام تحقیقات كشور، جهت‌دهی مناسبی پیدا كند.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت با بیان اینكه اساسنامه جدید شبكه‌های تحقیقاتی كشور در شورای گسترش وزارت بهداشت به تصویب رسیده است ، گفت: امیدواریم با وجود این اساسنامه هر موضوع و مشكلی در كشور یك شبكه داشته باشد به طور مثال شبكه تحقیقاتی دیابت، ماموریت كاهش بیماری دیابت را در كشور دارد تا با استفاده از تحقیقات در درمان این بیماری گام‌های موثری بردارد.

به گفته قانعی ، مراكز تحقیقاتی و پژوهشكده‌ها، اعضای شبكه‌های تحقیقاتی را تشكیل می‌دهند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 آبان 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: پزشکی،     |
نظرات()