پس از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای در مورد واردات مبنی بر اینكه از این پس واردات از طریق صدور ایران‌كد به وسیله تشكل مجمع واردات كه زیرمجموعه اتاق بازرگانی ایران نیست، صورت خواهد گرفت، رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به موافقت‌نامه‌های اتاق با وزارت بازرگانی تاكید كرد كه حتما هرگونه تشكل مرتبط با تجارت كشور باید در اتاق ایران ثبت شود.

محمد نهاوندیان در این مورد تصریح كرد: اعمال هرگونه محدودیتی در بخش تجارت كه شكل انحصارگرانه داشته باشد، نادرست خواهد بود و یكباره فعالان اقتصادی را با عملیات غافلگیرانه مواجه كردن به صلاح نیست.

به گزارش ایسنا، مدتی قبل تفاهم‌نامه‌ای مشترك میان مركز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی، مجمع واردات و ایران‌كد، برای استفاده از ایران‌كد در ساماندهی واردات كالا به كشور منعقد شده بود كه طبق آن تفاهم‌نامه مقرر شد از این پس واردات كالا به كشور بدون دریافت ایران‌كد و ثبت اطلاعات پایه كالا در كاتالوگ الكترونیك امكان‌پذیر نخواهد بود.

براین اساس صدور ایران‌كد برای واردات هم برعهده تشكل نماینده بخش خصوصی در واردات یعنی مجمع واردات قرار گرفته بود كه در همان نشست هم بحث‌هایی مطرح شد مبنی بر اینكه چون این مجمع تحت پوشش اتاق بازرگانی ایران نیست ممكن است در آینده برای این روند كار مشكلی رخ دهد.

در آن نشست انعقاد تفاهم‌نامه، حتی حسن رادمرد ـ رییس مركز امور اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی ـ درباره اختلافی كه میان اتاق ایران و مجمع واردكنندگان ممكن است در آینده رخ دهد، گفته بود: اینكه اتاق بازرگانی چالشی برای مجمع به وجود آورد، احتمالش وجود دارد اما ما هم آماده هستیم در این مورد مذاكراتی انجام دهیم.

حال پس از گذشت بیش از یك هفته از زمان انعقاد این تفاهم‌نامه، رییس اتاق ایران نسبت به این تشكل وارداتی و انعقاد این تفاهم‌نامه این‌گونه واكنش نشان داد كه حتما هرگونه تشكل مرتبط با تجارت كشور باید در اتاق ایران ثبت شود و اتاق ایران هم آماده مذاكره با مجمع واردات است. علاوه بر این، وی تصریح كرد كه اعمال هرگونه محدودیتی در بخش تجارت كه شكل انحصارگرانه داشته باشد، حتما نادرست خواهد بود و یكباره فعالان اقتصادی را با عملیات غافلگیرانه مواجه كردن به صلاح نیست.

محمد نهاوندیان در این مورد گفت: طبق منشوری كه بین اتاق بازرگانی و وزارت بازرگانی امضا شده و اخیرا در منشور هماهنگی اتاق و سازمان توسعه تجارت هم مورد تاكید و تصریح قرار گرفته است، كل كارهای تشكلی از سوی وزارت بازرگانی به اتاق ایران ارجاع شده و حتما باید هرگونه تشكل صادراتی و وارداتی در اتاق ایران ثبت شود.

وی در مورد مجمع واردات اظهار كرد: این مجمع هم آمده‌اند و مذاكره‌هایی داشته‌اند كه قرار شده درخواست خود را تهیه و شرایط خود را تطبیق دهند تا در اتاق بازرگانی ثبت شوند.

با وجود این، وی در مورد اینكه برای واردات، دیگر باید تنها از طریق تشكل مجمع واردات جهت دریافت ایران‌كد اقدام شود، بیان كرد: اعمال هرگونه محدودیتی روی فعالان اقتصادی در بخش تجارت كه شكل انحصارگرانه داشته باشد،‌ حتما نادرست خواهد بود و هرگونه تشكلی بخواهد در حوزه تجارت فعالیت كند، حتما باید در ارتباط و هماهنگ با مجموعه تشكلاتی اتاق بازرگانی باشد.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا در روند شكل‌گیری تشكل‌ مجمع وارداتی، مشورتی با اتاق ایران نشده بود؟ عنوان كرد: بعد از اینكه گفت‌وگوها و اقدامات اولیه را داشتند، در اتاق بازرگانی نیز جلساتی داشتیم كه كار آن‌ها در حال انجام است.

رییس اتاق ایران تصریح كرد: در اینكه نوعی از انحصار را داشته باشیم بدون اینكه همه دست‌اندركاران واردات امكان حضور داشته باشند، حتما باید در آن تصریح صورت بگیرد اما تخصصی شدن امر تجارت و مسئولیت‌پذیری مفاهیم بسیار درستی هستند.

وی در این مورد متذكر شد: شكل تشكلی شدن واردات احتیاج به مشورت دارد كه ما با چه مرحله‌بندی زمانی باید به این هدف برسیم.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 آبان 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: اقتصادی،     |
نظرات()