سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: قدرت‌های مشخص به ویژه آمریكا در پشت تحریم علیه كشورهای در حال توسعه قرار دارند و تحریم نه در جهت صلح و امنیت بین‌المللی، بلكه به ابزاری برای تحمیل مقاصد قدرت‌های بزرگ تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد طی سخنانی در مجمع عمومی این سازمان، دیدگاه‌های كشورمان در خصوص وضع تحریم‌ها علیه سایر كشورها را تشریح كرد.

سفیر و نماینده دائم كشورمان در این جلسه كه به منظور بررسی تحریم‌ها علیه كوبا تشكیل شده بود، با اشاره به اینكه حقوق انسان‌ها در موضوع تحریم نادیده گرفته می‌شود، دلایل غیر قانونی بودن تحریم‌ها را برشمرد.

خزاعی اضافه كرد: معمولا قدرت‌های مشخص به ویژه آمریكا در پشت تحریم علیه كشورهای در حال توسعه قرار دارند و تحریم نه در جهت صلح و امنیت بین‌المللی، بلكه به ابزاری برای تحمیل مقاصد قدرت‌های بزرگ به سایر ملت‌ها و كشورها تبدیل شده است.

سفیر و نماینده دائم كشورمان تصریح كرد: تحریم‌ها معمولا زندگی روزمره مردم عادی را هدف قرار می‌دهد و بر حقوق اولیه مردم تأثیرگذار است.

وی در ادامه افزود: ثابت شده كه تحریم‌ها معمولا بی نتیجه است و ملت‌های مستقل منافع خود را فدای خواسته‌های قدرت‌های بزرگ نمی‌كنند.

محمد خزاعی در خصوص بحث برخی كشورها مبنی بر اولویت استفاده از تحریم به جای قدرت نظامی نیز گفت: جنگ افروزان توجهی به نتایج این اقدامات تنبیهی نداشته و معمولا از ابزار موجود در منشور ملل متحد سوء استفاده كرده و هر زمان كه ضروری ببینند از قدرت نظامی بدون تصویب سازمان ملل استفاده می‌كنند.

سفیر و نماینده دائم كشورمان در پایان مخالفت جمهوری اسلامی ایران با اقدامات یكجانبه تجاری و اقتصادی یك كشور علیه سایر كشورها به ویژه در شرایطی كه حاكمیت آنها تحت تاثیر قرار می‌گیرد را اعلام و تأكید كرد: ایران به تلاش‌های خود برای بی اثر كردن اینگونه اقدامات ادامه داده و از دیگر كشورها نیز می‌خواهد اقدامات فراحاكمیتی یكجانبه از جمله تحریم‌های اقتصادی را تأیید نكنند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 آبان 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: سیاسی،     |
نظرات()