رئیس شرکت هواپیمایی بریتانیایی بریتیش ایرویز ضمن متهم کردن این کشور به سر خم کردن در برابر خواسته های آمریکا در مورد افزایش تدابیر امنیتی پروازها، گفته است برخی بازرسی ها کاملا غیرضروری است.

مارتین بروتون روز چهارشنبه 27 اكتبر در کنفرانس سالیانه اتحادیه مسئولان فرودگاه های بریتانیا گفت بازرسی های امنیتی غیرضروری که آمریکا پافشاری دارد در مورد پروازهای ورودی به این کشور اجرا شود، برای پروازهای داخلی آمریکا در نظر نگرفته نشده است.

او گفت دیگر لزومی ندارد مسافران مجبور شوند هنگام عبور از محل بازرسی امنیتی، کفش های خود را درآورند.

رئیس بریتیش ایرویز همچنین در باره دلیل بازرسی جداگانه کامپیوترهای لپ تاپ متعلق به مسافران ابراز تردید کرد.

آمریکا بعد از برملا شدن طرحی که ادعا شد توطئه برای بمبگذاری در پروازی در ماه ژانویه بوده است، از چهارده کشور خواست تدابیر امنیتی در فرودگاه ها را تشدید کنند.

از آن زمان کنترل بدنی مسافران از روی لباس و بازرسی ساک دستی آنها از جمله کنترل های امنیتی است که در مورد پروازهای ورودی به آمریکا از این چهارده کشور، به اجرا درآمده است.

در فرودگاه های آمریکا همچنین ممکن است مسافران از کشورهای خارجی به طور تصادفی و بدون ترتیبی خاص بیش از سایر مسافران بازرسی شوند.

"کنترل های امنیتی ساده تر"

در همین حال، کالین متیوز، مدیر اجرایی بریتیش ایرویز، گفته است که بازرسی های امنیتی مسافران باید واحد و یکپارچه باشد.

متیوز روز چهارشنبه گفت تدابیر امنیتی در فرودگاه هیترو و سایر فرودگاه های بریتانیا توسط مسئولان تعریف شده است و شامل الزامات متعددی می شود.

او گفت: "از یک سو الزاماتی را داریم که اتحادیه اروپا تعیین کرده، از سوی دیگر مقررات وضع شده در داخل بریتانیاست ... و در کنار همه اینها باید جوابگوی تقاضاهای امنیتی آمریکا هم باشیم."

مدیر اجرایی بریتیش ایرویز افزود: "ما یقینا می توانیم با یک دست کردن مقررات، بهتر مشتریان خود را راضی کنیم."

مارتین بروتون، رئیس بریتیش ایرویز که همچنین رئیس باشگاه فوتبال لیورپول انگلستان است، گفت بریتانیا باید فقط با آن دسته از بازرسی های امنیتی موافقت کند که آمریکا در مورد پروازهای داخلی خود به اجرا در می آورد.

او گفت: "آمریکا خیلی از کنترل های امنیتی را که از ما انتظار دارد، در مورد پروازهای داخلی این کشور به کار نمی برد و ما هم نباید زیر بار برویم. ما باید به آمریکا بگوییم فقط بازرسی های ضروری را در نظر می گیریم و این کشور هم باید موارد ضروری را در نظر بگیرد."

پس از حملات یازده سپتامبر 2001 و تلاش نافرجام ریچارد رید در دسامبر همان سال برای منفجر کردن پروازی مسافربری در آمریکا، تدابیر امنیتی در فرودگاه های سراسر جهان تشدید شده است.

میزان خطر حمله در بریتانیا که توسط "مرکز مشترک تحلیل خطرات تروریستی" این کشور تعیین شده است، همچنان در حد "وخیم" است یعنی احتمال حمله بالاست.

فیلیپ هاموند، وزیر ترابری بریتانیا روز چهارشنبه گفت: "لازم است که ما امنیت جانی مسافران را تامین کنیم اما مقررات امنیتی زیادی وجود دارد که می توان آنها را راحت تر کرد. درآوردن کفش یکی از آنهاست چون دستگاه فلزیاب مورد استفاده در بخش کنترل مسافران به اندازه کافی حساس است."

بی بی سی

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 آبان 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: سیاسی،     |
نظرات()