رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران،گفت: محققان توانمند دانشگاه علوم پزشكی تهران در یك روش نوین و پیچیده علمی، موفق شدند سلولهای بنیادی را برای درمان بیماری دیابت تزریق كنند.

به گزارش ایرنا، محمد باقر لاریجانی افزود: محققان پژوهشكده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران سالیان سال است كه بر روی استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان دیابت مشغول به فعالیت هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران تصریح كرد: یكی از روش‌های درمانی بیماران دیابتی، تزریق سلول‌های جزایری است كه به علت پیچیدگی‌های بسیار، چندین سال كار بر روی این طرح تحققاتی انجام شده است.

لاریجانی توضیح داد:در این طرح از سلول‌های پانكراس بیماری كه دچار مرگ مغزی شده سلول‌های جزایری را جدا كرده و بعد از فعل و انفعالاتی بر روی آن، آنها به بیماران دیابتی تزریق كردیم.

رئیس طرح پیوند سلول‌های بنیادی در درمان دیابت افزود:در حال حاضر امكان این كه تمام بیماران دیابتی از این روش استفاده كنند، وجود ندارد. زیرا تعداد بیماران دچار مرگ مغزی و دسترسی به سلول‌های پانكراس آنها بسیار كم است.

لاریجانی تصریح كرد: با تلاش‌های بسیار محققان دانشگاه تهران نخستین نمونه از سلول‌های جزیره‌ای در كشورمان، به دو بیمار دیابتی تزریق شد و این موفقیت بی نظیری است كه در كشور به دست آمده است.

وی در خصوص چشم انداز درمان این بیماری باشیوه دست یافته توسط محققان ایرانی، تاكید كرد: در 50 سال گذشته، به رغم به وجود آمدن ابداع داروها و انسولین‌های جدید در كنترل دیابت متاسفانه هیچ روش درمان قطعی برای دیابت پیدا نشده اما در تلاش هستیم تا بتوانیم راههایی برای درمان دیابت پیدا كنیم. هر چند در این راه دشوار چالش‌هایی هم داشته ایم.

لاریجانی با بیان این‌كه تاكنون پیوند سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری دیابت فقط در چند كشور پیشرفته جهان صورت گرفته، گفت: امیدواریم كه پا به پای دنیا پیش برویم و در این راه كارهای جدیدی را به نام ایران در دنیا به ثبت برسانیم.

این پزشك با یادآوری این‌كه تحقیقات پیوند سلول‌های بنیادی بتای پانكراس هنوز در آغاز راه است، گفت: ما در مدل‌های حیوانی نتایج قابل توجهی را تاكنون به دست آورده ایم و با گذشت زمان در مدل‌های تزریق انسانی هم به نتایج خوبی خواهیم رسید.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 مهر 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: پزشکی،     |
نظرات()