رئیس ‌پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: با اجرای طرح تابستانه ضمن كاهش 8 درصدی تصادفات ، در تیرماه 2.3 درصد و در مردادماه 3.5 درصد كاهش تلفات داشتیم.

به گزارش واحد مركزی خبر ، سردار اسكندر مومنی افزود: 6 تخلف سرعت غیر مجاز ، سبقت غیر مجاز ، حركت مارپیچ ، استفاده از تلفن همراه، نبستن كمربند و كلاه ایمنی و عدم توجه به جلو علت 80 درصد حوادث رانندگی را تشكیل می‌دهد.

وی تصریح كرد: اگر راننده‌ای به طور همزمان دو مورد از این تخلفات را انجام دهد، خودروی او به مدت 3 روز توقیف می‌شود.خودرویی كه سرعتش بیش از 150 كیلومتر باشد نیز توقیف می‌شود.

رئیس ‌پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به طرح ترافیكی ویژه سفرهای پایان تابستان گفت: 200 هزار مامور در جاده‌ها حضور دارند كه با مدیریت مردم و تقسیم سفرها ترافیك روانی در پایان تعطیلات تابستانی خواهیم داشت.

وی با بیان این‌كه در برخی جاده‌ها برای خودروهای سنگین محدودیت خاصی اعمال می‌كنیم، اضافه كرد:  با این حال متاسفانه تصادفات ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی افزایش داشته است.

سردار مومنی با اشاره به این‌كه بر ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر كه معاینه فنی نداشته باشند، سختگیری مضاعف خواهیم داشت، افزود: هم صلاحیت فنی خودرو و هم صلاحیت راننده باید تایید شود.

وی با اشاره به اجرای طرح ترافیكی پلیس راهور در فصل بازگشایی مدارس نیز گفت: حضور گسترده همكاران پلیس و ساماندهی سرویس مدارس از جمله ویژگی‌های این طرح است.

سردار مومنی با تاكید بر این‌كه صلاحیت فنی سرویس مدارس و رانندگان این سرویس‌ها باید تایید شود، افزود: ‌اجازه نخواهیم داد كه این سرویس‌ها بیش از ظرفیت سرنشین داشته باشند.

رئیس‌پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در این حال خاطرنشان كرد: با وجود دوبرابر شدن تعداد خودروها تعداد تلفات سالانه از 27 هزار نفر به حدود 23 هزار نفر كاهش یافته اما این آمار همچنان بسیار زیاد است.

وی با بیان این‌كه روزانه بیش از هزار خودروی جدید وارد تهران می‌شود، گفت: سال گذشته بیش از یك میلیون و 400 هزار خودروی جدید و در 5 ماه امسال نیز 625 هزار خودروی جدید شماره‌گذاری شد.

سردار مومنی درباره قانون جدید راهنمایی و رانندگی نیز گفت: این قانون هم تسهیلات ایجاد می‌كند و هم بازدارندگی دارد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1 مهر 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: اجتماعی،     |
نظرات()