سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه دستگاه‌های اجرایی توجهی به مصوبه‌های ابلاغی از سوی رییس مجلس شورای اسلامی ندارند، ارزیابی شورای نگهبان در این زمینه چیست؟گفت: فقط باید برای اجرای قوانین دعا كنیم. كار دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم زیرا وظیفه‌ی قانونی بیشتر از این نداریم.

به گزارش ایسنا دكتر عباسعلی كدخدایی در ابتدای نشست خبری امروز شنبه و پیش از تشریح مصوبات ارسالی از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی به ارائه‌ی گزارشی در خصوص كارگروه ویژه برای رفع اختلافات میان قوای مجریه و مقننه پرداخت و گفت: اشكالات و ایراداتی از سوی دولت نسبت به مجلس صورت می‌گرفت و مكررا این مباحث به دلیل این كه حدود و مرزهای تقنین و اجرا مشخص نیست، مطرح می‌شد به عنوان مثال این‌كه مجلس اختیارات دولت را در برخی موارد محدود كرده است.

وی ادامه داد: مناقشاتی را نیز در این زمینه داشتیم مانند مباحث شوراهای عالی، سازمان مدیریت و بحث بازنشستگان در قانون خدمات كشوری كه این موارد مورد ایراد دولت بود.

كدخدایی افزود: در این جهت رییس جمهور مراتب را طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری مطرح كردند به عنوان مثال این‌كه مجلس با طرح‌های دو فوریتی یا تغییر گسترده در لوایح، اختیارات دولت را محدود می‌كند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان كرد: اصول 71، 138، 75، 126 و اصولی از این قبیل مورد بحث و اختلاف نظر بود. البته مجلس شورای اسلامی نیز طی نامه‌ای گزارشی را اعلام و مطرح كرد كه مجلس طبق قانون و اختیاراتی كه قانون اساسی به آنها داده است انجام وظیفه می‌كند و ابهامی وجود نداشته است.

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز موضوع را به شورای نگهبان ارجاع دادند با این نگاه كه لازم است راهكاری قاطع و ماندگار ارائه شود.

كدخدایی گفت: به همین دلیل كارگروهی ویژه بعد از مذاكرات با رییس جمهور و رییس مجلس تشكیل شد كه در آن نمایندگان مجلس، نمایندگان دولت و كارشناسانی خارج از دستگاه اجرایی و تقنینی و چند نفر از اعضای شورای نگهبان حضور دارند.

وی اعلام كرد: این كارگروه تاكنون بیش از ده جلسه برگزار كرده است كه این جلسات حدودا 3 ساعت به طول می‌انجامید و مباحث به صورت جزیی و تفصیلی بررسی می‌شود و امیدواریم بتوانیم تا چند هفته آینده به جمع‌بندی نهایی برسیم و مراتب را خدمت مقام معظم رهبری ارائه كنیم و در جایی اگر لازم شد كه شورای نگهبان برای تفسیر قانون اساسی وارد شود،وارد می‌شود و اگر لازم نبود كه هیچ.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: منتظر هستیم جمع‌بندی انجام شود و پس از جمع‌بندی به راهكار مشخصی دست یابیم و این موضوع به خوبی حل شود.

در ادامه خبرنگاری با بیان این‌كه دستگاه‌های اجرایی توجهی به مصوبه‌های ابلاغی از سوی رییس مجلس شورای اسلامی ندارند، خواستار ارزیابی شورای نگهبان شد كه كدخدایی در پاسخ، گفت: فقط باید برای اجرای قوانین دعا كنیم. كار دیگری نمی‌توانیم انجام دهیم زیرا وظیفه‌ی قانونی بیشتر از این نداریم.

از سخنگوی شورای نگهبان، در خصوص اصل 113 قانون اساسی كه رییس‌جمهور را حافظ قانون اساسی می‌داند و از سوی دیگر حفظ قانون اساسی بر عهده‌ی شورای نگهبان گذاشته شده است و اینكه در نهایت چه كسی باید نظر نهایی را ارایه دهد سوال شد كه كدخدایی، اظهار كرد: مجموعه‌ی دستگاه‌ها وظیفه‌ی اجرا و نظارت بر قانون اساسی را تحت انواع مختلف برعهده دارند. مجلس شورای اسلامی در بخشی به عنوان وظیفه‌ی نظارتی و شورای نگهبان نیز وظیفه‌ی نظارت، تطبیق مصوبات با قانون اساسی و شرع مقدس و نظارت بر انتخابات را برعهده دارد. دولت و قوه‌ی مجریه نیز در بحث اجرا دارای وظایفی هستند. می‌توان گفت این وظیفه‌ای نیست كه منحصرا بر عهده‌ی شخص یا نهاد خاصی باشد.

وی افزود: اگر چه منحصرا هر سه قوه باید زیر نظر ولی فقیه انجام وظیفه كنند و اگر لازم شد و در صورتی كه مشكل خاصی وجود داشته باشد مقام معظم رهبری نیز ورود پیدا می‌كند مانند همین مورد كه میان نظرات دو قوه ابهاماتی وجود داشته باشد كه ایشان دستور دادند راهكاری توسط شورای نگهبان پیش‌بینی شود.

خبرنگار دیگری با بیان اینكه اخیرا شاهد هستیم كه رویه شده با پافشاری كلیه‌ی مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود یا بدون امضای رییس‌جمهور ابلاغ شود، از كدخدایی سوال كرد كه آیا شورای نگهبان می‌تواند در تفسیر این موارد نظری دارد؟

سخنگوی شورای نگهبان، با بیان اینكه یكی از موارد اختلاف همین مورد بوده است، گفت: به هر حال مجلس برخلاف اصول قانون اساسی عمل نمی‌كند. ما نیز معتقدیم كه مجمع تشخیص مصلحت نظام یك استثناست و در موارد نادر و جاهایی كه مصلحت ایجاب می‌كند مصوبات به مجمع تشخیص ارسال می‌شود.

وی افزود: البته اینگونه نبوده كه همه‌ی مصوبات به مجمع ارسال شود ولی ممكن است برخی از موارد در نوبت اول با اصرار نمایندگان به مجمع تشخیص ارسال شود. اگر چه این امر خلاف قانون اساسی نیست اما باید دقت شود و امیدواریم در كارگروه مذكور بتوانیم به راهكار روشنی برسیم كه مشكل حل شود.

به گزارش ایسنا، كدخدایی در پاسخ به این سوال كه آیا در خصوص لایحه‌ی حمایت خانواده كه در صحن علنی مجلس مطرح است رایزنی‌ای با شورای نگهبان صورت گرفته است، گفت: هیچ رایزنی با شورای نگهبان صورت نگرفته و ما نظرات خود را پس از ارسال مصوبه به شورای نگهبان اعلام می‌كنیم.

خبرنگاری با اشاره به این نكته كه وزیر اطلاعات خبر كمك یك میلیاردی به سران فتنه را تایید كرده است؛ خواستار توضیح از سوی شورای نگهبان در این خصوص شد كه كدخدایی در پاسخ گفت: شورای نگهبان فارغ از بحث از این جهت است. دبیر محترم شورا در این خصوص نظراتی را مطرح كردند و من پاسخ را در جلسات قبل عرض كردم.

كدخدایی در خصوص قانون مجازات اسلامی نیز، گفت: این مصوبه همچنان در شورای نگهبان در جریان رسیدگی است. مواد پایانی آن را بررسی می‌كنیم و امیدواریم به زودی نتیجه را به مجلس ارسال كنیم.

از سخنگوی شورای نگهبان در خصوص طرح مجلس برای افزایش تعطیلات عید فطر و تعیین ساعات كار در ماه مبارك رمضان سوال شد كه وی، گفت: اجازه دهید طرح به شورا واصل شود بعد اظهارنظر می‌كنیم.

سوال پایانی نشست خبری اینگونه مطرح شد كه آیا در صورت عدم اجرای مصوبات مجلس توسط دولت امكان دخالت مقام معظم رهبری وجود دارد؟ كه كدخدایی در پاسخ گفت: من نمی‌توانم پاسخی دهم زیرا ارتباطی به بنده ندارد ولی امیدواریم به آنجا نینجامد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: دولت،     |
نظرات()