عضو شرکت تعاونی پسته رفسنجان با تاکید بر لزوم مدیریت بازار 1.2 میلیارد دلاری پسته کرمان، گفت: ادامه ناهماهنگی در بازار پسته و عدم مدیریت بازار منجر به حذف پسته ایران از بازار جهانی می‌شود.

حسن خیراندیش در گفت‌ وگو با مهر اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن به زمان برداشت پسته از باغهای استان کرمان که بزرگترین تولید کننده پسته جهان است باید راهکارهای لازم در خصوص ثبات قیمت پسته در نظر بگیریم.

وی با اشاره به عرضه یکباره حجم زیاد پسته به بازار در ایام برداشت محصول پسته گفت: این مسئله به دلیل کمبود نقدینگی کشاورزان به خصوص خرده فروشان انجام می‌شود که در نهایت سقف قسمت پسته را کاهش می‌دهد و به پسته کاران خسارت وارد می‌کند. بازار پسته تنها در استان کرمان سالانه منجر به ارز آوری بیش از 1.2 میلیارد دلار به کشور می‌شود و مدیریت این بازار بزرگ ضروری است.

بازاری به این بزرگی احتیاج به مدیریت دارد و اگر این بازار را رها کنیم بزودی دچار مشکل می‌شود.عضو تعاونی پسته رفسنجان اضافه کرد: عدم هماهنگی در عرضه کالا با تقاضای خارج از کشور با وجود رقیبهای مهمی همچون آمریکا منجر به حذف پسته ایران می‌شود و مدیریت بازار جهانی پسته عملا توسط آنها صورت خواهد گرفت.

 اگر این راهکارها رعایت نشود با توجه به قیمت تمام شده پسته اثری از کشاورزی پسته در حاشیه کویر نخواهد ماند. باید راهکاری برای عرضه تدریجی پسته به بازار اندیشیده شود و مشکلات کشاورزان در این راستا بطرف شود زیرا در هر سال تنها 100 میلیارد تومان در خصوص چیدن پسته و 100 میلیارد تومان برای ضبط محصول هزینه می‌شود که باید در این مقطع خاص نیز پرداخت شود و کشاورزان به ناچار اقدام به عرضه همه محصول خود به بازار می‌کنند.

وی با اشاره به ضروریت استفاده از شرکتهای تعاونی پسته به دلیل مردمی بودن آنها گفت: هم اکنون تعاونی پسته رفسنجان با 74 هزار عضو در کشور در حال فعالیت است و انتظار می‌رود از چنین تعاونی‌هایی حمایت ویژه شود زیرا پسته بعد از نفت مهمترین کالای ارز آور کشور است.

وی یکی از مشکلات دیگر پسته را ثابت ماندن نرخ ارز و در مقابل افزایش تورم در کشور دانست و گفت: این مسئله قدرت رقابت پسته کاران را در بازار جهانی کاهش داده است.هم اکنون نسبت به دو سال پیش هزینه تولید پسته دو برابر شده است و این در حالی است که به دلیل ثابت ماندن نرخ ارز این هزینه بر دوش کشاورزان سنگینی می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت آمریکا در تولید پسته گفت: رقیب خطرناکی داریم و هر سال نسبت به توسعه و گسترش بازار پسته تلاش می‌کند و در صورت تداوم بی برنامگی در بازار پسته مجبور هستیم از سیاستهای آنها در بازار پسته تبعیت کنیم.خیر اندیش گفت: کشاورزان کرمانی در بدترین شرایط اقلیمی و کمبود شدید آب این محصول را تولید می‌کند و باید این سرمایه بزرگ با تدابیر مناسب حفظ شود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: اقتصادی،     |
نظرات()