انسان هایی که قدر زمان و فرصت های زندگی را می‌دانند هیچ موقعیتی را بیهوده و به واسطه کاهلی یا بی‌توجهی از دست نمی‌دهند ، چنین افرادی قدر و ارزش شب های قدر را نیز دانسته و برای کسب خیرات و برکات این فرصت معنوی تلاش می‌کنند.

شب قدر ، شبى است که قرآن به یکباره بر پیامبر اسلام نازل شده و در آن تقدیر خلایق تعیین می شود. گفته می شود در این شب فاصله زمین و آسمان به حداقل رسیده و دعاى بندگان مستجاب مى‏شود.

انسان های آگاه و هوشیار در این شب ها ، با شب زنده داری و احیا ، روح را صفا داده و خود را براى درک سرنوشت ‏خوب آماده می‌کنند.

توبه و استغفار، طلب خیر دنیا و آخرت از خالق هستی، در شبی که سرنوشت انسان رقم می خورد در آرامش بخشی به انسان گرفتار در زندگی پرتلاطم و ناآرام امروز بسیار مؤثر است.

در شب قدر مقدرات یکساله انسان ها تعیین می شود ، در سوره دخان آیات 3 و 4 آمده است: انا انزلناه فی لیلة مبارکة انا کنا منذرین فیها یفرق کل امر حکیم؛ ما این کتاب مبین را در شبی پر برکت نازل کردیم و همواره انذار کننده بوده ایم، در آن شب که هر امری بر طبق حکمت خداوند تنظیم و تعیین می گردد.

در این شب این فرصت در اختیار انسان ها قرار گرفته تا در سرنوشت خود سهیم بوده و بهترین ها را از خداوند متعال طلب کنند بنابراین در این شب نباید به امور متفرقه و دنیایی مشغول شده ، از پرداختن به سرنوشت خود غافل شویم.

هیچ شبی قدر و ارزش شب قدر را ندارد. این شب شب نزول قرآن، شب فرود ملائکه و روح نیز نام گرفته است. شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است.

شب های قدر فرصت مغتنم و باارزشی است برای بازگشت به خدا، توجه به خویشتن، توبه و استغفار برای کسب خیرات و برکات معنوی از درگاه خداوندگار هستی.

شب زنده داری، قرائت قرآن، خواندن دعاهایی چون افتتاح و جوشن کبیر و سوره هایی نظیر روم و دخان از جمله اعمال این شب پرفیض هستند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: فرهنگی،     |
نظرات()