دولت به طوردائم وضعیت و مشكلات كارمندان منتقل شده از تهران را زیر نظر دارد و با انجام اصلاحات احتمالی لازم در قوانین و دستورالعمل‌ها سعی دارد هر روز كه می‌گذرد، وضعیت آنها بهبود یابد.


لطف‌الله فروزنده ، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار جام‌جم افزود: روشن است كه طرح انتقال كارمندان از پایتخت مانند هر طرح دیگری ممكن است نقایصی داشته باشد كه ما در این معاونت و در كارگروه ویژه‌ای كه تشكیل داده‌ایم به طور منظم این نواقص را مطالعه می كنیم و برای رفع آن راهكار می‌اندیشیم.

آن قسمت از مشكلات را كه مربوط به دستگاه‌های مستقر در تهران باشد، خودمان رفع می‌كنیم و آن دسته از مشكلاتی را كه به شهرستان‌ها مربوط باشد، را كارگروه‌های جداگانه‌ای - كه به ریاست معاونان استاندار تشكیل شده‌اند- رفع خواهند كرد.

وی با بیان این كه نقایص بسیاری از مصوبات قبلی دولت درباره كارمندان اكنون رفع شده است، اظهار كرد: اشكال مصوبات قبلی این بود كه اول به كارمندان گفته می‌شد به شهرستان نقل‌مكان كنند و بعد كار انتقال پست سازمانی و سایر اموراتش انجام شود، اما در مصوبات جدید ابتدا كارمند حكم جدیدش را در تهران دریافت می‌كند و با آن حكم سایر امور انتقالش را انجام می‌دهد. سپس با خیال آسوده تهران را ترك می‌كند. فروزنده افزود: به عنوان مثال با حكم كارگزینی جدیدی كه كارمند دریافت می‌كند، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بلافاصله مبادرت به انتقال فرزند دانشجوی كارمند به شهر مورد سكونت می‌كند، یعنی ارائه همان حكم برای انجام این كار كفایت می‌كند.

معاون رئیس‌جمهور تصریح كرد: درباره تسهیلات مسكن یا مسكن مهر نیز حتی‌الامكان سعی شده بروكراسی كاهش پیدا كند و كارمند به جای این كه با بانك‌ها طرف باشد با وزارت مسكن و شهرسازی طرف باشد یا خود مسكن مهر یا حواله آن را از وزارتخانه یادشده دریافت كند.وی افزود: ما اینجا در معاونت توسعه مدیریت آماده هستیم به مشكلات تك‌تك كارمندان رسیدگی كنیم و اكنون نیز مراجعات زیادی از این دست داریم. از همین جا نیز اعلام می‌كنیم هریك از كارمندان در زمینه امور انتقال مشكلی دارند، به ما مراجعه كنند. در استانداری‌ها نیز معاونت‌هایی مسوول این كار شده‌اند و در برخی استان‌ها مانند استان مركزی كه حدود 250 كارمند به‌ آنجا منتقل شده‌اند، امور اسكان و جا افتادن آنها بخوبی پیش رفته است.فروزنده، آخرین شمار كارمندان منتقل شده از تهران را 6000 نفر و تعداد متقاضیان داوطلب را 18 هزار نفر ذكر كرد.وی با اشاره به این كه خروج شركت‌های دولتی از تهران، كارمندان را در برابر انتخاب چند گزینه قرار می‌دهد، گفت: در مصوبات دولت هیچ اجباری برای خروج كارمندان از تهران وجود ندارد؛ اما كارمندانی كه از موسسه یا به شركت دولتی كه در آن كار می‌كنند، منتقل شوند، چند گزینه را می‌توانند انتخاب كنند، یعنی یا به بخش خصوصی یا شركت دولتی دیگری كه نیرو نیاز دارد، مامور شوند یا بازنشسته و بازخرید شوند و یا به شهر دیگر انتقال یابند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور درباره گلایه برخی كارمندان منتقل شده از تهران از شرایط كاری و اسكان خود اظهار كرد: ما بسیاری از این مشكلات را از طریق استانداری‌ها دریافت كرده و هر جا كه از طریق معاونت توسعه مدیریت امكان داشته، رأسا رفع كرده‌ایم. یك دسته مسائل نیز نیاز به اصلاح مصوبات قبلی دولت داشته كه گرفته‌ایم و هر جا نیز مصوبه جدید دولت نیاز باشد، آن را انجام خواهیم داد.فروزنده افزود: در شرایط حاضر من فكر نمی‌كنم دیگر نیاز به مصوبة جدیدی از دولت باشد و دستورالعمل‌های فعلی پاسخگوست. وی خاطرنشان كرد: ما به كارمندان منتقل شده اطمینان می‌دهیم كه با گذشت كمی زمان مشكلات آنان را طوری رفع می‌كنیم كه خود‌شان به یك مبلغ برای انتقال سایر كارمندان به شهرستان تبدیل شوند.

وی به همین دلیل به آنان توصیه كرد كمی صبر و بردباری به خرج دهند تا تسهیلات قانونی در نظر گرفته شده برایشان به دستشان برسد. «مثلا ممكن است در یك شهر پروژه‌های مسكن مهر برای تحویل به كارمند به زمان نیاز داشته باشد. اما كارمندان منتقل شده مطمئن باشند كه ما و دولت مشكلات آنها را زیرنظر داریم و آن را حل خواهیم كرد.»

مشروح گفتگوی «جام‌جم» با معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور بزودی منتشر خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: اجتماعی،     |
نظرات()