رئیس كل سازمان توسعه تجارت با بیان اینكه برای مدیریت واردات خلا قانونی داریم و مدیریت واردات یك تكلیف شرعی است، از مهلت یك‌هفته‌ای وزارت صنایع برای اجرای قانون ارتقاء كیفیت خودرو و آزاد سازی واردات برنج خبر داد.

به گزارش فارس، بابك افقهی در خصوص جزییات لایحه مدیریت واردات اظهار داشت:جلسات كارشناسی بسیار زیادی تشكیل شده و تاكنون سناریوهای مختلفی در خصوص مدیریت واردات و اعمال قانون بر آن پیشنهاد شده است.

وی افزود: در مدیریت واردات باید سه نكته اساسی را در نظر داشت: اول منافع ملی دوم حقوق مكتسب و سوم حقوق مصرف كننده كه باید در قوانین مدیریت واردات و قوانین تجارت لحاظ شود.

معاون وزیر بازرگانی با بیان اینكه خلأهای قانونی برای اعمال مدیریت مؤثر واردات از سوی دولت وجود دارد اظهار داشت: دولت این آمادگی را دارد تا با منع واردات و سهمیه بندی از ورود كالاهای غیرضروری و زائد جلوگیری كند.

وی افزود: در حال حاضر دستگاه‌های دولتی متولی اعلام ضوابط و شرایط فنی ورود كالا هستند كه باید در این ضوابط و قوائد فنی بازنگری لازم صورت گیرد.

رئیس كل سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در راستای تنظیم لایحه مدیریت واردات از دستگاه ها و نهادهای متولی ناظر بر كیفیت كالاهای وارداتی خواسته‌ایم تا آخرین نظرات و پیشنهادات خود را به ما ارسال كنند.

معاون وزیر بازرگانی با بیان اینكه مدیریت واردات یك تكلیف شرعی است اظهار داشت: باید ضوابط فنی و استانداردها در راستای مدیریت صحیح تعریف شوند تا كشور تبدیل به انبار كالاهای بی كیفیت وارداتی نشوند.

رئیس كل سازمان توسعه تجارت با استناد به ماده 16 قانون بهره وری كشاورزی و همچنین قانونی كه در 23 خردادماه توسط رئیس جمهور به دستگاه ها ابلاغ شد گفت: مجوز واردات محصولات كشاورزی به عهده وزارت جهاد و مجوز واردات محصولات صنعتی و خودرو به عهده وزارت صنایع و معادن است اما ما همچنان شاهد آن هستیم كه هیچ فعالیت خاصی از سوی دستگاه های متولی در این خصوص انجام نشده است.
همچنین طبق ماده 3 این قانون كلیه كالاهای وارداتی به كشور قبل از ورود باید گواهی استاندارد دریافت كنند.

افقهی با طرح این پرسش كه وزارت صنایع چه زمانی می‌خواهد قانون كیفیت ارتقاء خودرو كه توسط رئیس جمهور ابلاغ شده را اجرا كند اظهار داشت: باید حد مشخصی برای عدم اجرای قانون پیش بینی شود و ما فقط یك هفته دیگر منتظر خواهیم شد تا وزارتخانه‌های متولی قانون ابلاغ شده از سوی رئیس جمهور را اجرا كند. در غیر این صورت در جهت حمایت از حقوق مصرف كننده از طریق مراتب بالاتر موضوع را پیگیری می‌كنیم.

وی افزود: پراكندگی اختیارات در حوزه واردات نهایتا آواری بر سر وزارت بازرگانی خالی می‌كند.
معاون وزیر بازرگانی در واكنش به این سؤال فارس كه تا چه زمانی واردات خودرو متوقف خواهد بود اظهار داشت: نباید از واژه توقف استفاده كنیم چرا كه از نظر ما هر مجوزی را كه وزارت صنایع صادر كند ما ثبت سفارش می‌كنیم لذا نمی توان گفت ثبت سفارش متوقف شده است.

رئیس كل سازمان توسعه تجارت با اشاره به مثالی كه وزیر بازرگانی در مجلس شورای اسلامی زده است گفت: فرد باید از كنكور سراسری عبور كند تا مورد آموزش های لازم قرار گیرد لذا مجوز واردات به معنای كنكور سراسری است و ثبت سفارش كالا آموزش‌هایی است كه در وزارت بازرگانی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینكه واردات با دستگاه های تخصصی است در واكنش به این سؤال فارس درباره اینكه پیش از این اعلام شده بود كه واردات برنج متوقف شده است اما چندی پیش اعلام شده كه هیچ توقفی صورت نگرفته گفت: در زمانی كه من با شما صحبت كردم واردات برنج متوقف شده بود اما به دلیل شرایط خاصی و برای حفظ بازار و جلوگیری از افزایش قیمت برنج توقف واردات برنج حذف شد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: اقتصادی،     |
نظرات()