رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: حق مظفری‌زاده قضاوت در جام ملت‌های آسیا بود.

مسعود عنایت در خصوص قضاوت شب گذشته مظفری زاده اظهار داشت: بازی دیشب استقلال و سپاهان یکی از حساس ترین دیدارهای چند فصل اخیر بود. به این دلیل که امیر قلعه نویی سرمربی سابق استقلال روی نیمکت سپاهان نشسته بود و چند بازیکن فصل پیش استقلال نیز در ترکیب سپاهان بودند. کمیته داوران هم برای این بازی تیم داوری خوبی را انتخاب کرد تا این دیدار را که نزدیک به 80 هزار نفر تماشگر داشت و دارای کش و قوس ها و حساسیت های قابل پیش بینی بود، قضاوت کنند. 
وی افزود: بازی آنقدر حساس بود که صحنه های ناب و حساسی را به دنبال داشت؛ حتی در لحظاتی بازی به سمت متشنج شدن پیش می رفت که مظفری زاده بخوبی آن را کنترل کرد. وی در 98 دقیقه ای که بازی را سوت زد، به موقع و با آرامش اخطار داد و باعث شده بود بازیکنان به داور احترام بگذارند. تماس چشمی خوبی با کمک هایش داشت و در کل بازی را به خوبی کنترل کرد.

عنایت تصریح کرد: در بازی دیشب صحنه های گل سوم سپاهان، چهارم استقلال و همچنین در دو صحنه سپاهانی ها اعتقاد داشتند توپ از خط دروازه عبور کرده است، در صحنه گل سوم سپاهان، استقلالی ها عقیده داشتند که محمدی شارژ شده است. در صحنه گل چهارم استقلال ،برخی گفتند که هم رحمتی شارژ شده و هم گل استقلال آفساید بوده است. با توجه به بازبینی فیلم، تصمیم تیم داوری در تمام این صحنه ها درست بود و گل سوم سپاهان بدون هیچ خطایی روی محمدی به ثمر رسید. این درحالی بود که گل چهارم استقلال هم بدون هیچ خطایی بر روی رحمتی به ثمر رسید و توپی که به برهانی رسید، پس از برخورد مدافع ،در شرایط غیر آفساید به مهاجم استقلال رسید و او توپ را در حالت نامتعادل به پای سپاهان کوبید و گل چهارم استقلال به ثمر رسید.

رئیس کمیته داوران با اشاره به صحنه ای که سپاهانی ها اعتقاد داشتند توپ از روی خط دروازه استقلال رد شده بود، گفت: ذکر دو نکته لازم به نظر می رسد. اول اینکه 32 دوربین در بازی های سطح اول جهان یک بازی را پوشش می دهند و دو دوربین از این 32 دوربین، روی خط دروازه ها قرار می گیرد تا در چنین مواقعی تصمیم داور و کمکش ارزیابی شود. در رقابت های ما که چنین امکانی وجود ندارد. آنچه از تصاویر تلویزیونی و تکرار صحنه های آهسته مشخص بود، همه توپ از خط رد نشده بود و طبق قانون حتی اگر یک میلیمتر از توپ از خط 10 تا 12 سانتی متری دروازه رد نشده باشد، توپ گل محسوب نمی شود. در صحنه مشابه در نیمه اول، محمدی توپ را در حالی کنترل کرد که بدنش در داخل دروازه و توپ خارج از دروازه قرار داشت. اگرچه با توجه به شرایط مطمئن ترین شخص درباره این صحنه خود رضا سخندان، کمک داور است که از همه به صحنه مسلط تر بود.

عنایت گفت از کمیته داوران کنفدراسیون سوال می کنم آیا داوران و کمک داوران عمانی، سنگاپوری و سوری می توانند چنین بازی هایی را سوت بزنند؟ حق مظفری زاده نبود که در جام ملت های آسیا سوت بزند؟ بسیاری از کارشناسان داوری در آسیا از عدم انتخاب مظفری زاده متعجب شدند؛ در حالی که او و کمک هایش دیشب در یک دیدار حساس و 80 هزار نفری، نمره بالایی گرفتند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 6 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: ورزشی،     |
نظرات()