رییس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: رسانه در دوران ما جانشین سلاح‌های جنگی در ابتدای قرن بیستم شده است.

به گزارش ایسنا، غلامعلی حدادعادل در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با اصحاب رسانه طی سخنانی با موضوع « نقد فضای موجود رسانه و تبیین راهكارهای نیل به شرایط مطلوب» با تبریك میلاد امام حسن(ع) و گرامیداشت هفته دولت اظهار كرد: اگر شما تاریخ جنگ‌ها را بررسی كنید می‌بینید كه اوایل قرن بیستم قدرت دولت‌ها با جنگ‌افزارهای آن‌ها سنجیده می‌شد و كشورهای اروپایی و استعمارگر با استفاده از دانش روز خود برای اختراع جنگ‌افزارها مسابقه گذاشته بودند. دورانی بود كه اگرچه كشورهای اروپایی در صلح به سر می‌بردند اما جنگ‌افزارهای خود را برای جنگ آماده می‌كردند و بعد از این بود كه جنگ جهانی اول و متعاقب آن جنگ جهانی دوم آغاز شد.

وی با بیان این‌كه « اما در اوایل قرن بیستم این ارتباطات است كه جایگزین سلاح‌های جنگی شد» خاطرنشان كرد: در این قرن میزان نفوذ كشورها بر جهان به اندازه تجهیزات رسانه‌ای و توانایی ارتباطی‌شان است و انواع رسانه‌ها مانند ماهواره و اینترنت در اوایل قرن بیست و یكم جایگزین سلاح‌های جنگی در قرن پیش قرار می‌گیرد. نتیجه آن‌كه ما در دنیایی زندگی می‌كنیم كه در آن رسانه تحمیل كننده است. همان‌طور كه در جنگ‌ها قبل از آغاز جنگ پیاده نظام وارد میدان شده و یا بمباران هوایی صورت می‌گرفت در هر حال نیز قبل از آن‌كه یك عملیات سیاسی انجام شود این رسانه‌ها هستند كه كار آن سلاح‌ها را انجام می‌دهند.

وی اظهار كرد: در 32 سالی كه از انقلاب اسلامی گذشته ما در یك میدان نبرد آشكار بوده‌ایم و تلاش دشمنان انقلاب با این قدرت رسانه‌ای بر این بوده كه چهره‌ انقلاب را به گونه دیگری تصویر كنند. در عرصه‌هایی چون عرصه‌ كتاب؛ ببینید چه مقدار كتاب برای واژگون نشان دادن حقیقت انقلاب منتشر شده بود و یا در عرصه سینما؛ فیلم بدون دخترم هرگز را می‌بینیم كه دو هزار سینما در سراسر دنیا وظیفه داشتند این فیلم را نمایش دهند. شبكه‌های ماهواره‌ای نیز به نحوی اداره می‌شوند كه تصویر غلطی از انقلاب در جهان پیاده كنند و روی افكار عمومی تاثیر بگذارند. وبگاه و سایت‌های اینترنتی نیز با اطلاع‌رسانی غلط در ایجاد فساد اخلاقی فعال هستند و سایر مواردی كه روز به روز در فضای مجازی ایجاد می‌شود. این‌ها یك شوخی نیست بلكه یك واقعیت جدی در مقابل انقلاب اسلامی است.

رییس كمیسیون فرهنگی مجلس با تاكید بر این‌كه « انقلاب اسلامی باید در حوزه‌ رسانه و ارتباطات نیرومند باشد» گفت: ما برای دفاع از انقلاب اسلامی باید این جنگ‌افزار و جنگ نرم را خوب بشناسیم و آماده دفاع در چنین جبهه‌ای باشیم. نمی‌توانیم در حوزه‌ رسانه با افكار 60 سال پیش، از انقلاب دفاع كنیم زیرا آن مفهوم روزنامه‌نگاری در 60 سال گذشته تغییر كرده است و مفاهیمی گسترده‌تر از جنس رسانه‌ای ایجاد شده است. در این 10 – 15 سال اخیر نیز ابزار انقلاب‌های رنگین و مخملین اطلاع‌رسانی غلط به سمتی بوده است كه آن كشورها می‌خواهند.

وی با بیان این‌كه « در كشور ما هم مخصوصا از سال 1376 به این نقش مهم رسانه بیشتر توجه كردیم» گفت: شاهدیم كه با پیروزی اصلاح‌طلبان در سال 76 یك سلسله روزنامه‌ها و مجله‌هایی وارد میدان شدند كه با آن انتخابات و پس از شروع ریاست جمهوری جدید یك فضای مطبوعاتی جدیدی درست شد كه پس از انقلاب چنین فضایی را انتظار نداشتیم. كسانی كه ضدمعنویت و مذهب در دوران امام (ره) بودند و پس از آن تا سال 76 هیچوقت به نام انقلاب دفاعی از آن‌ها دیده نمی‌شد، تجلیل از این‌ها در صفحه‌ یك روزنامه‌هایی كه خود را متعلق به نظام می‌دانستند، دیده می‌شد. همچنین در این خصوص مجلاتی هم به چاپ رسید و شرایط به گونه‌ای شد كه دوستان انقلاب خود را در برابر آواری از تبلیغ رسانه‌ای دیدند و سعی كردند با تشكیل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان به فكر چاره باشند.

وی افزود: همچنین در عرصه‌هایی دیگر چون دانشگاه، مجلس و عرصه‌ سیاست گروه‌های مختلف تلاش كردند برنامه‌ای برای دفاع از انقلاب طراحی شود. در سال‌های دوران اصلاحات از سال‌های 76 تا 82 (انتخاباتی دیگر) جبهه دوستداران انقلاب به صورت مداوم زیر بمباران تبلیغاتی اصلاح‌طلبان قرار داشت اما با پیروزی مخالفان به اصطلاح اصلاحات در انتخابات وضع جدیدی ایجاد شد ولی همچنان شاهد حضور آنان در جبهه رسانه‌ای بوده‌ایم.

حدادعادل ادامه داد: باید خدا را شكر كنیم كه به بركت وجود مقام معظم رهبری و آگاهی مردم در اعتقاد توده مردم به مقام معظم رهبری از سال 82 تاكنون در همه‌ عرصه‌ها از جمله انتخابات، مردم اجازه ندادند كه وضع سال‌های 76 تا 82 تكرار شود و این درسی باشد برای ما كه عرصه‌ رسانه را جدی بگیریم.

وی همچنین خطاب به اصحاب رسانه، گفت: شما اگر می‌خواهید كارآیی و اهمیت ابزار رسانه‌ها را در عرصه‌ جهان استكبار و قدرت‌های سلطه‌طلبانه ببینید به رابطه‌ رژیم صهیونیستی و رسانه توجه كنید. ببینید كه صهیونیست‌ها دارای چه بنگاه‌های بزرگ رسانه‌ای هستند و چند درصد این رسانه‌ها به صهیونیست‌ها تعلق دارد. صهیونیست‌ها با در دست داشتن ابزاری چون بنگاه‌های تبلیغاتی رسانه‌ای و موارد دیگری چون عرصه دارو و شركت‌های داروسازی بزرگ‌ترین دروغ‌ها را در افكار عمومی مطرح كرده‌اند و باید گفت كه ذره‌ای منطق و عقلانیت در كاری كه صهیونیست‌ها و دولت‌های غربی با فلسطینی‌ها كردند وجود ندارد. به چه دلیل عده‌ای با توطئه، ترور و انواع فشارها و كشتارها ساكنان اصلی یك سرزمین را از آن‌ها بیرون می‌كنند و یك ملت، دولت و كشور می‌سازند و در طول تاریخ نمونه‌ای از این نوع رفتار شود، ولی همین دروغ بزرگ را با ابزار رسانه‌ای 62 سال است كه ادامه می‌دهند و واقعیت‌ها را واژگون می‌كنند.

وی افزود: در كشور ما نیز همین‌طور بوده است. در این فتنه سال 88 شاهد بودیم كه چطور پس از انتخابات جریان فتنه فعال شد و رسانه و انواع وسایل آن در اختیار این جریان قرار گرفت. شبكه‌های خبری ماهواره‌ای نیز به مدت یك ربع ساعت ده‌ها خبر از یك ماجرا می‌گفتند و از پیامدهای آن برای مقاصد خودشان استفاده می‌كردند. این موارد ما را بیدار می‌كند كه در عالم رسانه حواس‌مان باشد. در واقع آن‌چه اصحاب رسانه باید توجه كنند، تعهد اسلامی و انقلابی و دفاع از ارزش‌های انقلاب، خون شهیدان، امام و رهبری است و این امر باید قلب كار ما قرار بگیرد و از این حیث روزنامه‌نگاران مسلمان باید همان احساسی را داشته باشند كه رزمندگان ما در جبهه‌ها داشتند.

رییس كمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به روزنامه‌نگاری تخصصی و حرفه‌ای نیز گفت: خبرنگاران جوان باید تلاش كنند تا در حرفه‌ خودشان تخصص داشته باشند و این‌طور نباشد كه یك روزنامه‌نگار فكر كند تصادفا روزنامه‌نگار شده است. در واقع برای این‌كه یك روزنامه‌نگار موفق باشید، باید بدانید كه چه توانایی‌هایی را كسب كنید. در این خصوص باید گفت كه روزنامه‌نگار در درجه‌ اول باید قدرت قلم خوب و در بیان مقصود توانایی لازم را داشته باشد زیرا اگر یك روزنامه‌نگار چنین توانایی نداشته باشد در مقابل كسانی كه دشمنان انقلاب هستند، قدرت قلمی در دفاع از انقلاب شكست می‌خورد.

وی با تاكید بر این‌كه « شما باید صاحب بهترین شیوه‌های روزنامه‌نگاری از نظر محتوا و ظاهر باشید» گفت: بنده شخصا شاهد اشكالات زیادی در عرصه‌ روزنامه‌نگاری و فعالیت‌های خبری هستم. روزنامه‌نگاران راجع به مسائلی كه می‌پرسند اطلاعات زیادی ندارند و سوال‌های سطحی می‌پرسند. به طور مثال وقتی همایشی برگزار می‌شود خبرنگاران در داخل همایش به حرف‌های سخنران به خوبی گوش نداده و پس از پایان سخنرانی شروع می‌كنند به پرسیدن سوالات كلیشه‌ای. در مواردی نیز خبرنگار درباره‌ سابقه خبر چیزی نمی‌داند و در واقع این‌كه خبرنگاری اطلاعاتی محتوایی از یك موضوع داشته باشد كمتر داریم.

وی افزود: همچنین روزنامه‌نگارانی كه واقعا اطلاع‌رسانی كنند كم داریم. بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها تصمیم خود را از قبل گرفته‌اند. هر روزنامه‌ای ارگان یك جریان سیاسی شده و واقعیت‌هایی كه مردم باید از آن مطلع باشند را مطرح نمی‌كنند بلكه آن‌چه مدنظر آن جریان سیاسی است را مطرح می‌كند. مانند روزنامه‌ای كه منتقد دولت است و موفقیت‌های دولت را اصلا منعكس نمی‌كند. در واقع روزنامه‌هایی كه مخالف دولتند با محاسبه این‌كه مردم تصور كنند این امر در اثر مدیریت خوب دولت بوده است، پس این خبر نباید چاپ شود و مدام خبرهایی كه مایوس كننده است را تیتر می‌كنند. از آن طرف هم روزنامه‌هایی هستند كه انگار هیچ مشكلی در كشور نیست و مردم نیز هیچ مشكلی ندارند و سراسر موفقیت است.

حداد عادل افزود: در عالم رسانه صحبت از آزادی زیاد می‌شود، مخصوصا در دوران سال‌های 76 كه ما این كلمه را روزی صد بار می‌شنیدیم. بنده سوال می‌كنم آزادی برای چیست؟ آیا آزادی مطلق است و آیا آزادی برای دروغگویی و تهمت زدن چیز خوبی است؟ حقیقت باید به آزادی یا آزادی باید به حقیقت قید بزند؟ بنده معتقدم حقیقت ورای آزادی است و آزادی باید بتواند حقیقت را آشكار كند و نباید با استفاده از آزادی حقیقت تحت‌الشعاع قرار بگیرد.

وی با اشاره به مساله‌ تصویب قانون جامع رسانه، گفت: ما در كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پیگیر این مساله هستیم و این امر را هم به اطلاع وزارت ارشاد و معاون مطبوعاتی آن رسانده‌ایم. این قانون از زمان مجلس پنجم تا به امروز تغییری نكرده در صورتی كه دنیای رسانه متحول شده است؛ بنابراین این قانون هم باید متحول شود و نمی‌شود با طرح هم به این امر رسیدگی كرد و این موضوع نیاز به كار كارشناسی دقیق دارد و ما منتظر هستیم كه هرچه زودتر لایحه جامع رسانه‌ای از طرف دولت در اختیار مجلس قرار بگیرد و برای رسیدگی به كمیسیون فرهنگی ارجاع داده شود. این قانون چندین ماده دارد و باید از اصل 85 برای تصویب این قانون استفاده كرد و یكسال برای این قانون وقت لازم است؛ بنابراین اگر به مجلس هشتم نرسد، چه كسی می‌داند كه در مجلس بعدی چه خواهد شد و خواهش من این است كه ما منتظریم هرچه زودتر این لایحه در هیات دولت به تصویب برسد و به كمیسیون فرهنگی مجلس ارجاع داده شود.

نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با اصحاب رسانه پنجشنبه چهارم شهریور ماه با حضور غلامعلی حداد عادل رییس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و محمدعلی رامین معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد و با خیرمقدم حسن اختری دبیر كل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان، برگزار شد.

در پایان این نشست از همسر شهید صارمی و پس از آن از حداد عادل تقدیر شد.

نوشته شده در تاریخ جمعه 5 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: فرهنگی،     |
نظرات()