معاون وزیر نفت با اشاره به افزایش 4 برابری صادرات گاز در یکسال گذشته، از درآمد 69 میلیارد دلاری فروش نفت در دولت دهم خبر داد و گفت: درآمدهای نفتی دولت نهم به طور متوسط سالانه 58 میلیارد دلار بوده است.

محسن خجسته مهر در گفتگو با مهر با بیان اینکه در یکسال گذشته تاکنون حدود 2 هزار و 600 کیلومتر خطوط جدید انتقال گاز در سطح کشور در مدار بهره برداری قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر وسعت شبکه ملی گاز ایران به 33 هزار کیلومتر افزایش یافته است.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با اشاره به وسعت 19 هزار و 30 هزار کیلومتری شبکه ملی انتقال گاز در برنامه سوم و چهارم توسعه، تصریح کرد: در حال حاضر ساخت خطوط لوله جدید انتقال گاز با مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حال انجام است.
 
وی با یاآوری مشارکت یک میلیارد دلاری ترکیه در ساخت قطعه پایانی خط لوله ششم سراسری از دهگلان کردستان تا مرز بازرگان، بیان کرد: همچنین ساخت فاز دوم خط لوله گاز وارداتی از ترکمنستان از حدفاصل پالایشگاه خانگیران تا منطقه سنگ بست خراسان تا زمستان امسال به پایان می رسد.

مشترکان گاز به 5/12 میلیون نفر افزایش یافتند

این مقام مسئول از ساخت 18 هزار کیلومتر شبکه جدید گاز شهری و روستایی در یکسال گذشته تاکنون خبر داد و افزود: تا پایان تیر ماه سالجاری وسعت شبکه گاز شهری و روستایی ایران به بیش از 178 هزار کیلومتر افزایش یافته است.
 
به گفته خجسته مهر در برنامه سوم و چهارم توسعه به ترتیب وسعت شبکه گاز شهری و روستایی ایران 104 و 160 هزار کیلومتر بوده است.
 
معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت با اشاره به بهره مندی حدود یک میلیون و 270 هزار مشترک جدید از نعمت گاز طبیعی در دولت دهم، تبیین کرد: در شرایط فعلی 12 میلیون و 500 هزار نفر در سراسر کشور تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارند. وی تاکید کرد: در برنامه سوم و چهارم توسعه به ترتیب 7 و 11 میلیون مشترک ایرانی از نعمت گاز طبیعی برخوردار بوده اند.

آخرین وضعیت گازرسانی به شهر و روستاها

وی در ادامه در خصوص وضعیت اتصال شهر و روستاها به شبکه ملی گاز، گفت: هم اکنون حدود 9 هزار و 680 شهر و روستا در سراسر کشور تحت پوشش گاز طبیعی قرار گرفته اند.
 
خجسته مهر با اشاره به گازرسانی به 60 شهر در دولت دهم، یادآور شد: در دولتهای هشتم و نهم هم به ترتیب 510 و 751 شهر جدید به شبکه انتقال گاز متصل شده اند.
 
این مقام مسئول با اشاره به بهره مندی یکهزار و 500 روستای جدید از نعمت گاز طبیعی در یکسال گذشته تاکنون، بیان کرد: در برنامه سوم و چهارم توسعه هم به ترتیب 2 هزار و هفت هزار و 300 روستای جدید به شبکه ملی گاز ایران متصل شده اند.
 
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در حال حاضر یکهزار و 411 جایگاه CNG در کشور فعال هستند، اظهار داشت: در دولتهای دهم، نهم و هشتم به ترتیب 400، 900 و 100 جایگاه CNG در کل کشور راه اندازی شده اند.

افزایش 4 برابری صادرات گاز ایران به اروپا

خجسته مهر همچنین با بیان اینکه از شهریورماه سال گذشته تاکنون به طور متوسط روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به خارج از کشور صادر شده است، بیان کرد: متوسط صادرات گاز ایران در برنامه چهارم و سوم توسعه به ترتیب 14 و 6 میلیون متر مکعب در روز بوده است.
 
وی همچنین با اشاره به امضای قرارداد فروش گاز به پاکستان در دولت دهم، تاکید کرد: با امضای این قرارداد امکان صادرات روزانه 21.5 میلیون متر مکعب در فاز اول و 30 میلیون متر مکعب گاز در فاز دوم به پاکستان فراهم می شود.
 
معاون برنامه ریزی وزیر نفت با یادآوری اینکه زمستان سال گذشته بالاترین میزان مصرف و تولید گاز طبیعی در کشور به ثبت رسیده است، گفت: در این مدت به طور متوسط روزانه 536 ملیون متر مکعب گاز طبیعی در کشور صمرف شده است.
 
به گفته وی صادرات روزانه تا سقف 23 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه، تامین پایدار و مطمئن گاز صنایع و مشترکان خانگی و تجاری با وجود این افزایش مصرف انجام شده است.

درآمد نفتی 69 میلیارد دلاری در دولت دهم

خجسته مهر درباره درآمدهای حاصل از فروش نفت خام گفت: در یکسال فعالیتهای دولت دهم حدود 69 میلیارد دلار درآمد نفتی به دست آمده است.
 
وی با تاکید بر اینکه درآمدهای نفتی در دولت هشتم به ترتیب سالانه 22 میلیارد دلار بوده است، تاکید کرد: درآمد نفتی دولت نهم به طور متوسط سالیانه 58 میلیارد دلار بوده است.

نوشته شده در تاریخ جمعه 5 شهریور 1389    | توسط: Moballegh    | طبقه بندی: اقتصادی،     |
نظرات()